Zawód architekt wnętrz – charakterystyka i wymagania

projekt wnętrza poprzemysłowego
Projekt wnętrza poprzemysłowego

Bycie architektem wnętrz nie jest łatwe. Nie jest to tez zawód dla wszystkich, którzy chcą się go wyuczyć. Chociaż profesja ta wymaga sporej dawki wiedzy, to niemożliwe jest zwykłe „nauczenie się” zawodu. Tutaj liczą się pewne predyspozycje, które trzeba posiadać, aby móc pełnić funkcję projektanta wnętrz i co ważne, robić to dobrze. Jakie cechy powinien posiadać dobry projektant wnętrz i czym wyróżniają się udane aranżacje? Dowiedz się w tym artykule. 

Czego się wymaga od projektantów wnętrz?

Projektowanie wnętrz to praca typowo twórcza. Polega bowiem na kreowaniu przestrzenią także jej adaptowaniu. Projektant powinien przede wszystkim posiadać dobrze rozwinięta wyobraźnię, gdyż początkowo wykorzystuje swoje wyobrażenia, które następnie przelewane są na dokument znany pod pojęciem projekt wnętrza. Na projekcie ukazany jest zamysł projektanta i jeżeli zostanie on zaakceptowany przez inwestora, strony przystępują do realizacji projektu.  Oprócz wyobraźni i umiejętności odnalezienia się w przestrzeni potrzebna jest także umiejętność posługiwania się zaawansowanymi narzędziami komputerowymi wspomagającymi proces projektowania wnętrza, a także znajomość zasad ergonomii, która pozwoli stworzyć projekt wygodny dla mieszkańców czy pracowników biura – jeśli architekt wnętrz pracuje nad wnętrzami biurowymi. Czy zatem każdy może pełnić taki zawód – zdecydowanie nie, pewnych cech charakteru, umiejętności i kreatywności nie da się wykształcić na tyle, aby można było mówić o dobrym i przemyślanym aranżowaniu przestrzeni.

projekt wnętrza handlowego

Projekt wnętrza handlowego

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Przede wszystkim trzeba ściśle powiązać typ wnętrza ze specjalizacją projektanta. W tym zawodzie także tworzą się pewnego rodzaju specjalizacje. Projektant, który tworzy wnętrza dosłownie wszystkie, prawdopodobnie nie będzie najlepszym wyborem. Możliwe specjalizacje w zakresie projektowania wnętrz to na przykład:

  • obiekty historyczne,
  • obiekty muzealne,
  • obiekty poprzemysłowe,
  • wnętrza mieszkalne,
  • domy jednorodzinne,
  • wnętrza biurowe,
  • wnętrza handlowe,
  • obiekty rozrywkowe,
  • puby, restauracje, kawiarnie.
projekt wnętrza poprzemysłowego

Projekt wnętrza poprzemysłowego

Architekt, który świetnie odnajduje się w tworzeniu klimatycznych i urokliwych restauracji, niekoniecznie odnajdzie się w stworzeniu odpowiedniej przestrzeni historycznej lub handlowej. Ścisła specjalizacja pozwala na głębsze poznanie tajników pracy, poznanie pomysłów oraz wykreowanie własnych idei, które będą wykorzystywane w pracy. Dlatego wybierając projektanta do stworzenia projektu dla pubu, lepiej będzie skierować się do tego, który właśnie takie przestrzenie kreuje i posiada na swoim koncie portfolio, które pokaże nam, czy prace to odpowiadają naszym gustom. Jeżeli inwestor planuje stworzyć mieszkania w obiekcie poprzemysłowym, powinien wybrać architekta specjalizującego się w projektowaniu takich własnie przestrzeni.

wystrój wnętrza w lofcie

Wystrój wnętrza w Lofcie – fot. genius-loci.pl

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*