Architekt wnętrz – czym się zajmuje

Każdy z nas słyszał zapewne kim jest architekt wnętrz, jednak niewielu z nas tak naprawdę wie czym konkretnie zajmuje się taka osoba. Zdarza się i tak, że korzystając z ofert specjalisty architekta wnętrz nie bardzo wiemy co należy do jego obowiązków. To duży duży błąd! Aby uniknąć niedomówień podczas współpracy z architektem, w tym artykule przybliżymy Wam jego zawód.  

Kim jest architekt wnętrz

Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się opracowywaniem projektu plastycznego różnych wnętrz. Do jego obowiązków należy przede wszystkim projektowanie wnętrz Wrocław a także niewielkich formy małej architektury i przestrzeni wizualnych.

Zanim architekt przystąpi do pracy, musi rozpoznać charakter pomieszczenia, przygotować plan aranżacji w tym kolory i wyposażenie, przygotować projekt wnętrza i czuwać nad jego realizacja. Wnętrza zaprojektowane przez architekta powinny wyróżniać się: wygodą nowoczesnością, nietuzinkowością, kreatywnością i funkcjonalnością.

Za co odpowiedzialny jest architekt wnętrz

  • wykonywanie projektów plastycznych różnych wnętrz
  • nadzorowanie wykonywanych projektów
  • projekty muszą spełniać oczekiwania klienta
  • projektowanie wystaw, organizowanych imprez handlowych, targów, a także pokazów mody
  • architekt wnętrz projektuje znaki informacji wizualnej, znaki rozpoznawcze np.: w hotelach, dworcach.
  • pracuje też często w charakterze doradcy pomagając w wyborze przedmiotów i ich rozmieszczenia w przestrzeni
  • sporządzanie kosztorysów zleconego projektu

Dodatkowe umiejętności

W pracy architekta konieczna jest wiedza z rysunku, zagadnień z zakresu architektury, urbanistyki, ale także  z psychologii – by móc w pełni zrozumieć klienta. Architekta powinna interesować historią sztuki, sztuką, nowymi technologiami i tworzywami.  Osoba w tym zawodzie musi wykazywać zdolności plastyczne, rachunkowe, mieć tak zwany zmysł twórczy, wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość estetyczną, kreatywność, wysokie zdolności interpersonalne ze względu na kontakt z klientem, dokładność i chęć ciągłego rozwoju. Bardzo istotnym elementem jest umiejętność słuchania, przekonywania, wymiany poglądów.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*