Profesjonalny monitor dla fotografa – jak wybrać?

Monitor dla fotografów

Obecnie jednym z ważniejszych narzędzi fotografa jest specjalny monitor. W dzisiejszych czasach bardzo dużo uwagi poświęca się obróbce zdjęć. Nie da się ukryć, że nasza kultura jest niezwykle wizualna. Praktycznie wszędzie otaczają nas różnego rodzaju grafiki oraz zdjęcia. Codziennie w internecie widzimy tysiące różnego rodzaju zdjęć. Obróbka graficzna zdjęć stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie, dlatego zajmując się fotografią na poważnie należy mieć właściwy sprzęt, który dostarczy nam potrzebnych możliwości. Wybór odpowiedniego monitora dla fotografa, to jedna z ważniejszych decyzji, która będzie miała wpływ na jego późniejszy komfort pracy. Poniżej przedstawiono trzy punkty, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego monitora do obróbki zdjęć

Na co zwrócić uwage wybierając monitor dla fotografa

Monitor_dla_fotografa

  • Do pierwszego z nich należy bardzo oczywista kwestia rozmiaru. Duży rozmiar monitora pomoże nam znacznie przy obróbce fotografii. Jak łatwo się jednak domyślić, to wiąże się to także z większymi kosztami. W środowisku fotografów zaleca się, aby nie kupować monitorów mniejszych niż 24 cale. Najbardziej optymalne rozmiary mieszczą natomiast między 27, a 32 calami.
  • Kolejnym punktem jest rodzaj matrycy. Najbardziej optymalna jest matryca IPS, ponieważ daje ona możliwość wyświetlania bardzo szerokiej gamy kolorów oraz posiada wysokie kąty widzenia. Obie te cechy są bardzo potrzebne podczas obróbki zdjęć i czynności graficznych.
  • Trzecim punktem jest rodzaj ekranu. Do wyboru są błyszczący oraz matowy. Ten pierwszy charakteryzuje się żywymi kolorami oraz bardzo dobrymi kontrastami, jednak obraz na nim bywa nieco “zaburzony” np. przez błyszczące światło z innego źródła. Dlatego dużo bardziej odpowiedni dla fotografa jest ekran matowy. Ekrany błyszczące mają przede wszystkim zastosowanie rozrywkowe.
  • Oprócz tych trzech punktów warto zwrócić na kilka innych bardziej szczegółowych cech, jak Gamut, czyli przestrzeń barw. Dlatego jak już wyszukasz kilka swoich typów, to zacznij porównywać ich bardziej szczegółowe cechy.
Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*