Wyposażenie niedużej powierzchni biurowej

Potężne meble biurowe i kosztowne aranżacje to raczej domeny wielkich korporacji. Mniejsze wnętrza wymagają więcej lekkości, co często zniechęca właścicieli do przemyślanej aranżacji. W rezultacie skutkuje to obecnością w biurze zupełnie przypadkowych mebli. Wystarczy jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby z powodzeniem urządzić małe biuro.

Meble i akcesoria dla małego biura

Powinniśmy zacząć od rozplanowania podstawowych elementów, które są nam niezbędne do pracy. Są to wygodne meble biurowe, czyli biurka, krzesła i szafki. Jeżeli w niedużym pokoju będą pracować dwie, a nawet trzy osoby, musimy przede wszystkim starannie zaplanować rozmieszczenie biurek i na tej podstawie dobrać ich rozmiar. Rezygnujemy z ciężkich metalowych nóg oraz dużych konstrukcji. Niepotrzebnie zajmą miejsce, które moglibyśmy przeznaczyć na inne potrzebne elementy. Podobnie ma się rzecz z krzesłami – rezygnujemy z wielkich foteli.

 

– Należy sobie uzmysłowić, że małe biura rządzą się zupełnie innymi prawami niż duże przestrzenie open-space, typowe dla przeszklonych biurowców i wielkich korporacji. W open space mamy zwykle do wykorzystania pod meble sporo miejsca, nie musimy obawiać się, że wielkość pomieszczenia będzie przytłaczać. Co prawda open-space odbiera wiele prywatności w biurze, jednak praca nie opiera się współcześnie na załatwianiu prywatnych spraw a na wydajności. Małe biura z kolei maja inne problemy – jak urządzić je w taki sposób, aby wszystko się zmieściło, a krzesła i biura nie zawadzały podczas przechodzenia obok nich – radzi architekt wnętrz Adrian Szałek (zobacz)

Akcesoria biurowe również dobieramy z rozmysłem. Nie upierajmy się przy wolnostojącej fotokopiarce, jeśli nie mamy dla niej odpowiednio dużo miejsca. Zainwestujmy raczej w mniejszy sprzęt, który umieścimy na jednym z biurek lub jednej z szafek.

Ograniczona przestrzeń sprawia, że niejednokrotnie potrzebna nam duża pomysłowość, aby z powodzeniem urządzić je funkcjonalnie, a zarazem oryginalnie. Warto się jednak nieco wysilić, ponieważ potrzeba naprawdę niewiele, aby efekt był miły dla oka i sprzyjał naszej pracy.

Wygoda i ergonomia pracy za biurkiem

Aby praca biurowa nie była nadto uciążliwa stosowane współcześnie wyposażenie biur projektowane jest zgodnie z zasadami ergonomii, dzięki niej forma krzesła i biurka dopasowana jest lepiej do ludzkiego ciała, umożliwia dopasowanie pewnych elementów (podłokietniki, zagłówki) pod indywidualną wysokość pracownika. Również blaty biurek w niektórych modelach dają możliwość regulowania wysokości i dopasowania do wysokości osób o wyższym lub niższym wzroście. Ergonomia biurek pozwala na poprawę zadowolenia z pracy oraz poprawę wydajności pracowników, którzy nie odczuwają dyskomfortu związanego z długotrwałym przesiadywaniem w biurze przed komputerem.

Podziel się treściami z bloga: