Koła zębate z drewna do maszyny – hit czy kit?

Koło zębate łańcuchowe
Koło zębate łańcuchowe

Dlaczego nie spróbować produkować kół zębatych z drewna do maszyn rolniczych? 🙂 Oczywiście to żart. Wiemy doskonale, że takie koła zębate nie byłyby trwałe, dlatego zwykle wykorzystuje się je wyłącznie w ozdobnych zegarach lub w zabawkach dla dzieci. W przemyśle potrzebujemy mocniejszych rozwiązań. Dziś opiszemy dwa podstawowe materiały wykorzystywane do produkcji kół zębatych, które są do siebie niezwykle podobne.

Jeśli nie z drewna – to z czego?

Koła zębate łańcuchowe produkuje się najczęściej z żeliwa i stali nierdzewnej. Żeliwo od stali różni się zawartością węgle – wartością graniczną jest 2%. Z powodu wyższej zawartości węgla, żeliwo zwykle wykazuje niższe wartości wytrzymałościowe np. na rozciąganie (jednak nie jest to regułą). Zasadniczo, jedyną zaletą żeliwa jest niższa cena i doskonałe właściwości odlewnicze (czyli niska cena). Jeśli zależy nam na wyższej trwałości, powinniśmy wybrać stal. Oznaczenie stali konstrukcyjnych wg EN 10027-1 pozwala zunifikować klasyfikację stali i porównać rzetelnie właściwości danego stopu, więc z łatwością możemy sobie porównać zawartość danego stopu.

Koła zębate Polmech

Jedną z firm produkujących wysokiej jakości koła zębate jest Polmech. To przedsiębiorstwo zatrudniające ekspertów w dziedzinie produkcji elementów do maszyn oraz przeniesienia napędu. Każde koło można indywidualnie dobrać pod klienta, można wykonać sobie np. otwór montażowy za pomocą dowolnej techniki (dłutowanie, szlifowanie). Prace są nadzorowane przez wykwalifikowanych inżynierów, zapewniając najwyższą jakość usług.

Polmech umożliwia wybranie spośród kół jedno, dwu i trzyrzędowych, dostoswanie liczby zębów oraz kupna kół łańcuchowych od razu z piastą. Dzięki temu mamy gwarancję, że znajdziemy koło zębate dostosowane do naszych potrzeb. Ofertę firmy Polmech znajdziesz na stronie http://www.kolalancuchowe24.pl

Podsumowanie

W rozwiązaniach dla przemysłu potrzebujemy trwałych materiałów. Zmniejsza to koszty obsługi i eksploatacji maszyn. Oczywiście, koła zębate z innych materiałów niż stal czy żelazo mają niewątpliwe walory estetyczne, jednak w rzeczywistości nadają się do praktycznego użycia w maszynach, które mają niewyobrażalną dla człowieka siłę ciągnięcia. A zatem musimy pogodzić się z faktem, że nie obejdziemy się bez stali i żelaza przy produkcji kół zębatych. 🙂

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*