Szklarnia ogrodowa czy oranżeria?

oranżeria do ogrodu

Szukając nowych rozwiązań do swojego ogrodu na pewno bardzo łatwo spotkać się z dwoma popularnymi obiektami jak szklarnia ogrodowa i oranżeria. Czym się różnią te dwie konstrukcje i do czego służą?

Oranżerie jak i szklarnie to budynki szklane, ze szklanym dachem i ścianami, najczęściej ogrzewane, które stawia się do określonych celów. W przypadku oranżerii celem jest hodowla roślin zwykle tropikalnych, czyli takich, które z racji niekorzystnego klimatu nie można hodować w gruncie. Oranżeria, lub inaczej pomarańczarnia swoją nazwę wzięła właśnie z hodowanych w niej pomarańczach. W oranżerii często pojawiały się bananowce, bambusy, pomarańcze i wiele innych roślin.

oranżeria przydomowaNatomiast szklarnia ogrodowa jest szklanym budynkiem ogrzewanym, którego celem jest produkcja roślin, zwykle warzyw i owoców.

Na potrzeby ogrodowe szklarnie i oranżerie często stawiane są do pełnienia tych samych funkcji, dlatego ich nazwy często stosuje się wymiennie. Oranżeria może pełnić funkcję szklarni ogrodowej i odwrotnie. Oranżerie są także projektowane w taki sposób, aby były miejscem relaksu, w którym można przebywać, odpoczywać. Ich rozmiar i kształt zwykle uwzględnia także możliwość wstawienia mebli ogrodowych, dzięki czemu staje się także przestrzenią użytkową.

Wybór między szklarnią i oranżeria podyktowany powinien być celem jaki chcemy osiągnąć. Czy będzie to produkcja roślin w sprzyjających warunkach, czy przestrzeń, w której będziemy chcieli hodować ciepłolubne rośliny jak i przebywać w niej. Szklarnie ogrodowe z reguły mogą być wyposażane w dodatkowe półki i akcesoria, przydatne przy hodowli roślin.

Ciekawe szklarnie i oranżerie znajdziesz na stronie https://topszklarnie.pl gdzie prezentowane są zarówno szklarnie i oranżerie produkcji angielskiej jak i duńskiej.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*