Jak prawidłowo odżelazić wodę?

W zależności od pochodzenia woda może być zanieczyszczona z różnych powodów. Jednym z nich jest gromadzenie się zbyt dużych ilości żelaza. Można to rozpoznać m.in. przez nieprzyjemny zapach, metaliczny smak, mętny kolor, czy pojawianie się plam w naczyniach. Co w takim razie należy wtedy zrobić?

Pochodzenie zanieczyszczenia

Woda, która zawiera większe ilości żelaza pochodzi ze studni znajdujących się głęboko pod powierzchnią ziemi. W takim zbiorniku żelazu towarzyszy także mangan, pierwiastki te zgromadzone w dużych ilościach powodują, że woda jest niezdatna do picia. Gromadzą się one tam, przez wymywanie skał magmowych i osadowych, z których m.in. się składają. Duża ilość tych pierwiastków to problem najczęściej pojawiający się w gospodarstwach domowych. Gdy zaczną się pojawiać nieprzyjemne skutki natychmiastowo należy zaopatrzyć się w odżelaziacz wody i uzdatnić ją do picia.

Odżelaziacz wody – działanie i budowa

Działanie

Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zmniejszenie ilości żelaza w wodzie. Nie usunie go całkowicie, ponieważ jest to minerał, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a jego niedobór powoduje zagrożenie dla zdrowia. Jego obsługa jest stosunkowo łatwa, więc można samodzielnie ją uzdatnić. Jeżeli występuje duża zawartość żelaza same napowietrzenie wody może nie wystarczyć. Konieczne już reakcje chemiczne, czyli dodawanie specjalnych substancji, pomagających proces uzdatniania. Odżelazianie wody polega na zmianie właściwości żelaza – z rozpuszczalnego na nierozpuszczalny, który osadzi się na specjalnym filtrze do tego przeznaczonym. Zmiana ta polega na utlenieniu związków żelaza, który teraz ma stały stan skupienia i się unosi się na powierzchni. Na niej to właśnie znajduje się złoże filtracyjne, które uniemożliwia dalsze przedostawanie się nadmiernych ilości żelaza.

Budowa

Urządzenie te jest zaopatrzone w zbiornik odporny na korozję, który jest wykonany ze sztucznych tworzyw, najczęściej szkła. Posiada on w sobie odpowiednie narzędzia filtracyjne. Proces odżelaziania jest zarządzany przez specjalną elektromechaniczną bądź elektryczną głowicę sterującą. Zbiornik posiada jedno- lub wielowarstwowe narzędzia filtracyjne. Specjalistyczne urządzenia do odżelaziania wody dostępne są w specjalistycznych sklepach. Na stronie Chelchowski.pl możesz znaleźć profesjonalne urządzenia do uzdatniania wody.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*