Nowoczesny magazyn w małej firmie

magazyn

Czynnikiem napędzającym Polską gospodarkę są małe firmy. Wskazują na to badania, oraz eksperci oceniający wydajność pracy i jej efekty. Zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak również średniej wielkości firmy produkcyjne, handlowe czy usługowe stanowią ogromny wkład w PKB oraz finansowanie państwa. Aby firma rozwijała się sprawnie i szybko konieczna jest jej prawidłowa organizacja i wykorzystywanie każdej szansy na poprawę jej pozycji na rynku.

Rozwój małej firmy wiąże się z inwestycjami

Jak każda inwestycja, również mała firma wkładająca pieniądze we własny rozwój musi mieć świadomość ryzyka, oraz co bardzo ważne jasno określoną ścieżkę rozwoju, przekalkulowane koszty i możliwe zyski, oraz scenariusze na wypadek problemów (dobrze, aby zarządzający firmą miał styczność z kursami zarządzania kryzysowego). Inwestycja związana z dużym wkładem kapitałowym jest szczególnie ryzykowna dla firm o nieugruntowanej pozycji rynkowej, jednak brak podjęcia kroków mających na celu rozwój przedsiębiorstwa może być dla firmy naprawdę ryzykowny i zgubny.

specycja logo

Inwestycja w rozwój produkcji i magazynowanie

Firmy produkcyjne i handlowe, które posiadają dobry produkt i prognozy na przyszłość, oraz odpowiednio wysoki poziom obrotów powinny chętnie, ale z rozwagą i odpowiednim przygotowaniem przeprowadzać inwestycje w rozwój swojej technologii produkcyjnej czy magazynowej. O ile rozwój sprzedaży zależy od dobrego produktu oraz umiejętnego zespołu sprzedażowego, tak inwestycje w sferę magazynu i spedycji produktów związany jest z wyborem odpowiednich materiałów, wykonawcy i projektu. Firmy rozwijające swoje magazyny w związku z planowanym rozwojem produkcji (poprawne prowadzenie działalności produkcyjnej wymaga w pierwszej kolejności zaplanowanie odpowiedniej przestrzeni magazynowo-spedycyjnej, dopiero później rozwój produkcji która ten magazyn będzie wykorzystywać) muszą przeprowadzać dokładną analizę kosztów, oraz prognozowanego zysku z inwestycji.

Magazyn wymaga zawsze zastosowania odpowiednich planów rozwoju, obejmujący nie tylko projekt hali, ale również odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Projektanci zajmujący się wykonaniem projektu, oraz terminowi wykonawcy będą tutaj kluczowi dla bezproblemowego przeprowadzenia inwestycji.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni hali to również zadanie dla inżynierów i projektantów, w tym przypadku nie dotyczy to jednak budowy, a wyposażenia pomieszczeń w odpowiednie magazynowe regały półkowe, których rozmieszczenie i pojemność muszą być zgodne z dopuszczalnymi normami budowlanymi, oraz przeciwpożarowymi.

Praca magazynu to również sprzęt

wnętrze magazynuInwestycja firmy w rozwój produkcji i magazynu wiąże się z koniecznością zorganizowania pracy magazynu. Często firmy rozwijające produkcję przechodzą z niedużych przestrzeni magazynowych na duże i bardzo pojemne hale do przechowywania towaru. Aby sprawnie zarządzać zdecydowanie większą ilością towarów w magazynie konieczne jest takie zorganizowanie pracy ludzi oraz transportów, aby zbyt duża ilość produktów i przyspieszone procesy spedycyjne nie natrafiły na wąskie gardło w postaci ograniczonej wydajności ludzi oraz systemu magazynowania.

Przy dużych ilościach towaru na magazynie stosuje się więc w pół zautomatyzowaną ewidencję produktów, oraz planowanie rozkładu palet z produktami w sposób ułatwiający szybką rotację wyprodukowanych dóbr. Dostępne obecnie systemy magazynowe pozwalają na niemal pełne powierzenie procesu magazynowania komputerom – wykorzystując do tego celu czytniki i drukarki kodów kreskowych, skanery ręczne połączone radiowo z serwerem programu magazynowego, oraz automatyczne generowanie dokumentacji magazynowej.

Podziel się treściami z bloga:
About the author

Magdalena Górecka

Madzia zajmuje się nie tylko tematyką wyposażenie wnętrz w nietypowe elementy, ale też opracowuje teksty dotyczące wyposażenia pomieszczeń w elementy nie związane z pracą czy magazynowaniem. W wolnych chwilach pływa.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*