Marzysz o ogrodowym trawniku? Zakładanie go nie jest tak proste jak wielu mieszczuchów myśli.

przygotowanie terenu pod trawnik

Posiadanie własnego domu z ogrodem to zupełnie inny tryb życia, koszta, oraz możliwości w porównaniu do mieszkania w centrum miasta. Własny dom w ogrodem to również nowe obowiązki przed jakimi stają właściciele.

Dom pod miastem – czy to w małej miejscowości czy na peryferiach posiada zwykle przestrzeń do zagospodarowania pod ogródek. Podobnie jak w przypadku mieszkań również zagospodarowanie ogrodu przydomowego można wykonać w różnorodnej stylistyce, nadając przestrzeni zielonej odpowiedni kształt, montując czy dobudowując altanki, tarasy oraz inne konstrukcje ogrodowe.

Ogród z trawnikiem

Częstym rozwiązaniem, szczególnie wśród początkujących ogrodników jest przeznaczenie większości przestrzeni przydomowego ogrodu pod trawnik. Jednak myślenie, że piękna, zielona trawa wyroście sama jest bardzo naiwne. Aby uzyskać efekt pięknego, równomiernie rosnącego trawnika należy się bardzo postarać – trawa pod murawę to zupełnie inne gatunki (a dokładnie mieszanki trawnikowe) niż dziko rosnące trawy. Zakładanie trawników należy zaplanować – doświadczeni ogrodnicy znają zasady jakimi trzeba się kierować podczas siania trawników, czy wykładania trawników z rolki

Siany czy z rolki – jaki trawnik wybrać

trawnik z rolki - wykładanie

Wykładanie trawnika z rolki na terenie ogrodu – prosta operacja wymagająca odpowiedniego przygotowania ternu | Fot: Katalog OLX

O właśnie – współczesna technika ogrodnictwa jest bardzo rozwinięta. Podobnie jak branża meblowa, czy wyposażenia wnętrz, również ogrodnictwo stoi dziś na zdecydowanie wyższym poziomie niż 10 czy 30 lat temu. Niesie to ze sobą zarówno ogromną różnorodność rozwiązań, chociażby w wyborze odpowiedniego trawnika ogrodowego. Współcześnie mamy możliwość wyboru technologii w której możemy założyć trawnik:

  • Sianie trawników
  • Trawnik z rolki

Obie techniki zakładania trawników wymagają odpowiedniego przygotowania terenu pod zasadzenie lub wyłożenie gotowego trawnika. Szczególnie ważne, jest wyrównanie terenu – im większy stopień wyrównania, tym dobór mieszanki ogrodowej będzie prostszy, a samo dbanie o jego wygląd i przycinanie łatwiejsze. Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli wymarzyliśmy sobie nierównomierny kształt ogródka to nie możemy wysiać na nim trawnika – ale musimy być gotowi na trudności w przycinaniu go, oraz możliwości nierównomiernego wzrostu.

Jak czytamy na stronie firmy REM – zajmującej się profesjonalnym zakładaniem trawników:

„Przed rozsianiem mieszanki traw konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu ogrodu pod wysiew. Nawożenie, plantowanie oraz wysiew zależne są między innymi od wybranej przez klienta mieszanki trawnikowej i wymagań jakie posiada dany gatunek traw. „

Poza wyrównaniem terenu konieczne jest więc przygotowanie gruntu – na terenie Polski występują różnorodne typy gleby i ich skład. Na terenach w których występuje duża zawartość piasku konieczne będzie przemieszanie wierzchniej warstwy gleby z ziemią do trawników, z kolei na terenach bardziej gliniastych, ze względu na małą przepuszczalność wody z deszczu czy podlewania – należy wierzchnią warstwę z piaskiem i ziemią – ograniczy to ostanie wody na glinie (warstwie o słabej przepuszczalności wody, może powodować ostanie się wody, podmoknięcie terenu, gnicie trawnika).

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*