Czy zawór kulowy może być wykonany z plastiku?

Zawory kulowe
Zawory kulowe

Wielkie ciśnienia powodują uszkodzenia – to znane dotychczas powiedzenie Blaise Pascala jest kluczem do zrozumienia konieczności używania solidnych i niezwykle trwałych materiałów. Zapytaliśmy eksperta od rozwiązań plastikowych o możliwość używania zaworów kulowych wykonanych z tworzyw sztucznych w instalacjach wysokociśnieniowych. Serdecznie zapraszamy do lektury rozmowy z Panem Inżynierem, Tomaszem.

– Panie Inżynierze, czy istnieją tworzywa sztuczne twardsze od diamentu?

– Są pewne odmiany węgla twardsze od diamentu, ale de facto diament jest niczym innym jak węgiel. Co do tworzyw zaś, należy rozróżnić twardość od innych, bardziej istotnych parametrów, takich jak odporność na odkształcenia, wysokie temperatury, wagę itd. Nie ma podstaw do twierdzenia, że zawory kulowe nie mogą być wykonane z plastiku.

– No dobrze, ale oglądał ostatnio film z zakładu przemysłowego, w którym na większości rur przesyłowych były zamontowane zawory kulowe wykonane ze stali nierdzewnej.

– Ja nie powiedziałem, że zawory kulowe z plastiku zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Powiedziałem tylko, że nie ma podstaw do twierdzenia, że nie da się ich wykorzystać. Oczywiście musimy mieć na uwadze producenta oraz konkretny typ plastiku, który został wykorzystany. Niektóre będą zbyt plastyczne, niektóre mogą być szkodliwe dla zdrowia. Mam tu na myśli głównie plastiki pochodzenia chińskiego, gdzie wykorzystuje się rakotwórcze plastyfikatory.

– To prawda. Nawet kupując np. klawiaturę chińską czujemy ten plastyfikator.

– Plastyfikator i farbę. W każdym razie nie jest to powierzchnia, na której chcielibyśmy jeść. Tak samo złej jakości plastik nie będzie nadawał się do przesyłu wody.

– W takim razie gdzie szukać zaworów kulowych wysokiej jakości?

Na rynku jest wiele firm. Ja osobiście zaopatruje się w sklepie agru-frank. Zawory kulowe oferowane przez tę firmę ani razu nie wygenerowały żadnych problemów. Tworzywo jest solidne, zresztą, możemy sobie dobrać materiał korpusu wedle potrzeb. A maksymalne ciśnienie to aż 16 bar, czyli wielokrotnie więcej niż mamy chociażby w standardowej instalacji wodociągowej. Wobec powyższego uważam, że to dobry wybór dla osób, które potrzebują wysokiej jakości zaworów kulowych.

 

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*