Rejestracja czasu pracy – rozwiązania biometryczne

Rejestracja czasu pracy oparta tylko o analogowe formy ewidencji takie jak lista, jest w dzisiejszych czasach niewystarczająca. Na szczęście producenci tworzący systemy RCP oferują rozwiązania tworzone w oparciu o najnowsze technologie biometryczne. Więcej na ten temat przeczytacie właśnie w tym artykule.

 

Czym jest rejestracja czasu pracy?

 

Rejestracja jest zespołem szeroko pojętych działań mających na celu dokładną ewidencję czasu pracy zatrudnionego. Dzięki niej pracodawca zna godziny rozpoczęcia/zakończenia czasu pracy, długości przerw. Za sprawą dokładnej ewidencji możliwe jest szybkie i łatwe wyliczanie wynagrodzeń pracowników oraz mierzenie efektywności.

Więcej na temat tego czym jest rejestracja czasu pracy można przeczytać na stronach producentów systemów RCP, gdzie na użytkownika czeka solidna garść informacji.

 

Czym są biometryczne czujniki?

 

Ludzie używali unikalnych cech fizycznych do wzajemnej identyfikacji od tysięcy lat, ale dopiero w latach 70-tych urządzenia biometryczne stały się dostępne na rynku . Dzięki znaczącemu naciskowi rządu USA na zautomatyzowanie czasochłonnej pracy polegającej na ręcznym porównywaniu kart czasu z odciskami palców, rozkwitła nowa technologia automatycznej weryfikacji biometrycznej. W późnych latach 80-tych i wczesnych 90-tych przyznano szereg przełomowych patentów na metody identyfikacji ludzi na podstawie kształtu dłoni, układu naczyniowego, tęczówki i kształtu twarzy. Późniejsze zmiany doprowadziły do ​​standaryzacji protokołów dopasowywania punktów minucji odcisków palców i innych unikalnych cech osobistych.

 

Rejestracja czasu pracy z biometrycznymi czujnikami

 

Chociaż technologia biometryczna powstała jako narzędzie dla organów ścigania, z czasem wyspecjalizowała się w osobistej identyfikacji pracowników, kontroli dostępu oraz czasie i obecności pracowników. Niektóre z najpopularniejszych technik biometrycznych w rejestracji czasu i obecności obejmują skanowanie odcisków palców, dopasowanie wzoru tęczówki i rozpoznawanie twarzy. Obecnie systemy biometrycznego rejestratora czasu są postrzegane jako standard branżowy ze względu na ich niezawodność i wyraźną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami w obszarze ewidencji czasu pracy.

 

Bezpieczeństwo rejestratorów biometrycznych

 

Systemy biometryczne są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne systemy. System biometryczny eliminuje możliwość wpisania i wyrejestrowania dla innego pracownika, zapewniając, że każdy pracownik może wprowadzić i wyrejestrować tylko przy użyciu własnego odcisku palca. Jeśli pracownik byłby spóźniony lub nieobecny, inny pracownik nie może go nieuczciwie zarejestrować. Ta sama technologia uniemożliwia pracownikom zamianę zmian bez zgody przełożonego.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*