Cechy wentylatora, które warto rozważyć przed zakupem

wentylatory przemysłowe

Wentylatory są urządzeniami stosowanymi w wielu instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jest to tak szeroka grupa urządzeń, że niejednokrotnie przed zakupem trzeba skorzystać z pomocy doświadczonych instalatorów i projektantów systemów wentylacyjnych, aby mieć pewność, że dobrane urządzenie będzie spełniało swoje zadanie w sposób optymalny. Każdy wentylator posiada zestaw cech, parametrów pracy, które trzeba znać, aby w sposób świadomy wybrać najlepszy do danego systemu i zastosowania.

Wentylatory generują hałas – jest to istotny parametr

Każdy pracujący wentylator generuje hałas. W zależności od jego mocy, intensywności pracy, zastosowanego silnika. Wentylatory najczęściej montowane są w miejscach, które są oddalone od miejsca pracy, czy przebywania ludzi, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wybierając wentylator warto sprawdzić jak duży hałas generuje, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci nieznośnego hałasu dla pracowników i osób z okolicznych budynków. W celu stłumienia hałasu można stosować specjalne obudowy czy izolacje akustyczne, które ograniczają ten negatywny skutek pracy wentylatora.

Moc silnika wentylatora

Moc silnika wentylatora definiuje z jaką maksymalną siłą może działać wentylator, czyli jak mocny wytworzy ciąg powietrza czy gazów. Moc musi być dostosowana do rozmiarów układu wentylacji oraz konkretnego zastosowania. Zbyt mocny wentylator będzie niepotrzebnie generował koszt energii elektrycznej, z kolei zbyt słaby nie zadziała skutecznie. Dlatego optymalny dobór mocy silnika wentylatora po pierwsze sprawi, że koszty eksploatacyjne będą optymalne, a z drugiej praca urządzenia także będzie właściwa do danego zastosowania.

promieniowy wentylator

Wentylator promieniowy do zastosowań przemysłowych.

Typ wentylatora

Istnieją różne typy wentylatorów jak osiowe, kanałowe, promieniowe, dmuchawy itd. DO danego zastosowania często można wybrać niemal każdy z typów wentylatora, do innych, możliwe jest zainstalowanie jednego konkretnego. Wybór typu wentylatora także ma ogromne znaczenie dla skuteczności pracy jak i kosztów związanych z jego działaniem. To jaki typ wentylatora powinien zostać wykorzystany powinno być poprzedzona konsultacją ze specjalistami, inżynierami z dziedziny wentylacji. Tylko fachowa wiedza w tym zakresie będzie dla inwestora cenna.

Podziel się treściami z bloga: