Jak wybrać dobre krzesła biurowe

fotel w biurze

Wydaje się, że odpowiednie wyposażenie biura nie powinno stanowić jakichś większych problemów. Ot biuro, miejsce na kantyne, kilka biurek z krzesłami biurowymi i można pracować. Okazuje się jednak że takie rozwiązania nie są prawidłowe.

Wyposażenie biura można wykonać na 2 sposoby – na szybko, lub z planem. Rozwiązania na szybko często są trwałe, jak to zwykle bywa z prowizorkami – jeśli się w miare sprawdzają, nikomu nie chce się ich zmieniać. Jednak praca w źle przygotowanym biurze na dłuższą metę co prawda jest możliwe, jednak prawdopodobnie będziemy się z czasem coraz bardziej męczyć.

Dlaczego biura się starzeją

Wyposażenie biura w odpowiednie krzesła biurowe, oraz biurka i poustawianie ich tak żeby możliwe było przemieszczanie się pomiędzy nimi nie wystarcza, aby przestrzeń biura była odpowiednia dla długotrwałej pracy. Pamiętajmy, że pozornie praca w biurach trwa 8 godzin. Często praca zadaniowa, nad poszczególnymi projektami wymaga dłuższego przebywania w biurze, w pozycji siedzącej. Aby praca taka nie była wyczerpująca należy zadbać o prawidłowe przygotowanie biura.

Krzesła biurowe i biurka mają kluczowe znaczenie

Wybierając biurka dla pracowników należy wziąć pod uwagę charakter ich pracy. Nie da się przecież porównać pracy architekta, czy projektanta instalacji w budynkach do programisty, czy edytora, lub korepetytora. Niektóre zawody wymagają odpowiedniej przestrzeni do pracy nie tylko przed komputerem. Odpowiednie meble metalowe oraz wykonane z klasycznej sklejki muszą być zaprojektowane w sposób ułatwiający ustawienie kręgosłupa w dobrej pozycji. Potrzebne szuflady, wielki blat do przetrzymywania notatek czy rysunków pod ręką wymaga aby odpowiednio dobrać meble biurowe metalowe w Rzeszowie.

fotel w biurzeSzczególne znaczenie dla komfortu pracy przy biurku ma krzesło biurowe. To ono opiera ciężar naszego ciała, pozwala na krótkotrwałe odprężenie i odpoczynek od pracy. Często pracownicy wykonując operacje na komputerach po kilku godzinach skłaniają się do opierania się na oparciach krzeseł biurowych. Zasada wygląda następująco – im więcej pracy spędza się siedząc i wykonując po trochę mechaniczne operacje na komputerach, tym częściej ciała pracowników będą potrzebować odpowiedniego oparcia. Szerokie oparcia z wyprofilowanymi bokami krzesła biurowego są odpowiednie w takich przypadkach. Przyczyna jest prosta. Opierając się, plecy dość szybko dają uczucie dyskomfortu chcąc dojść do pozycji leżącej w której ciało może naturalnie rozluźnić mięśnie pleców. Wyprofilowane boki oparcia krzesła z jednej strony uniemożliwia zsunięcie się na boczne oparcie, z drugiej daje namiastkę oparcia bocznej części pleców. Nie jest to dobre dla kręgosłupa, jednak daje poczucie większego komfortu niż ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej wyprostowanej.

– Należy pamiętać, że codzienne dolegliwości kręgosłupa jakie możemy odczuwać przekładać się będą na nasze samopoczucie po wielu latach przebywania w nieprawidłowej pozycji. Aby uchronić nasz kręgosłup przed bólem dbajmy o niego zarówno w pracy jak też poza nią, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowiem przez lata. W sklepie z meblami biurowymi poszukuj kompletów krzeseł i mebli biurowych, które wyraźnie wskazują na to, że projektowane były przy udziale fizjoterapeutów i ich ergonomia pozytywnie wpływa na san naszego kręgosłupa. – mówi w wywiadzie dla „Webshock” Nikodem Mrozowski

Do pracy siedzącej powyżej 6 godzin dziennie krzesła biurowe powinny posiadać mechanizm synchroniczny umożliwiający zsynchronizowane odchylanie się oparcia i siedziska w stosunku 2:1 – dodaje na stronie

Krzesła biurowe dbają o kręgosłup

Podczas siedzenia, spory dyskomfort odczuwamy nie tylko podczas wędrówki pleców w kierunku całkowitego podparcia boków, ale również spore obciążenie trafia na pionową płaszczyznę kręgosłupa. Plagą współczesnych pracowników biurowych jest ból kręgosłupa. Wywołany jest sporym zasiedzeniem w jednej pozycji. Przez brak oparcia kręgosłupa na oparciach krzeseł biurowych, które często są źle zaprojektowane dochodzi do nadwyrężenie mięśni kręgosłupa.

O budowie kręgosłupa możesz przeczytać we wpisie: Budowa kręgosłupa.

Podziel się treściami z bloga: