Architekt wnętrz – czym się zajmuje

Każdy z nas słyszał zapewne kim jest architekt wnętrz, jednak niewielu z nas tak naprawdę wie czym konkretnie zajmuje się taka osoba. Zdarza się i tak, że korzystając z ofert specjalisty architekta wnętrz nie bardzo wiemy co należy do jego obowiązków. To duży duży błąd! Aby uniknąć niedomówień podczas współpracy z architektem, w tym artykule przybliżymy Wam jego zawód.  

Kim jest architekt wnętrz

Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się opracowywaniem projektu plastycznego różnych wnętrz. Do jego obowiązków należy przede wszystkim projektowanie wnętrz a także niewielkich formy małej architektury i przestrzeni wizualnych. Nierzadko projekty architektów można zobaczyć w wielu polskich miastach warto tutaj przywołać Tychy, Katowice i inne większe miasta, które mogą pochwalić się piękna zabudową architektoniczną.

Zanim architekt przystąpi do pracy, musi rozpoznać charakter pomieszczenia, przygotować plan aranżacji w tym kolory i wyposażenie, przygotować projekt wnętrza i czuwać nad jego realizacja. Wnętrza zaprojektowane przez architekta powinny wyróżniać się: wygodą nowoczesnością, nietuzinkowością, kreatywnością i funkcjonalnością.

Za co odpowiedzialny jest architekt wnętrz

  • wykonywanie projektów plastycznych różnych wnętrz
  • nadzorowanie wykonywanych projektów
  • projekty muszą spełniać oczekiwania klienta
  • projektowanie wystaw, organizowanych imprez handlowych, targów, a także pokazów mody
  • architekt wnętrz projektuje znaki informacji wizualnej, znaki rozpoznawcze np.: w hotelach, dworcach.
  • pracuje też często w charakterze doradcy pomagając w wyborze przedmiotów i ich rozmieszczenia w przestrzeni
  • sporządzanie kosztorysów zleconego projektu

Dodatkowe umiejętności

W pracy architekta konieczna jest wiedza z rysunku, zagadnień z zakresu architektury, urbanistyki, ale także  z psychologii – by móc w pełni zrozumieć klienta. Architekta powinna interesować historią sztuki, sztuką, nowymi technologiami i tworzywami.  Osoba w tym zawodzie musi wykazywać zdolności plastyczne, rachunkowe, mieć tak zwany zmysł twórczy, wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość estetyczną, kreatywność, wysokie zdolności interpersonalne ze względu na kontakt z klientem, dokładność i chęć ciągłego rozwoju. Bardzo istotnym elementem jest umiejętność słuchania, przekonywania, wymiany poglądów.

Artykuł powstał przy współpracy z Gigaarchitekci.pl  biurem architektonicznym.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*