Prowadzenie tras kablowych w domach mieszkalnych.

Kable do korytek kablowych

W odróżnieniu od instalacji elektrycznych w dużych przemysłowych obiektach poprowadzenie tras kablowych w jedno lub dwurodzinnych domach mieszkalnych nie wydaje się bardzo skomplikowany zadaniem. Zanim jednak zacznie się go wdrażać w życie warto przemyśleć kilka kwestii, które znacznie ułatwią ich instalację.

Planowanie trask kablowych już w fazie projektu.

Po pierwsze i najważniejsze – o poprowadzeniu tras kablowych należy zacząć myśleć już w fazie projektowej domu. Warto dokładnie zaplanować którędy pójdą kable, tak aby nie było problemu z ich montażem oraz dostępem w razie awarii. Dobre zaplanowanie tras kablowych może także uniknąć późniejszych, potencjalnych awarii. Dlatego warto przemyśleć ten aspekt, pomimo tego, że z pozoru może się on wydawać bardzo prosty i oczywisty do rozwiązania.

Kable

Wybór odpowiedniego systemu tras kablowych

Po drugie – trzeba się zdecydować na danego systemu tras kablowych. Obecnie do najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie korytek kablowych. Tutaj jednak następuje podział na kilka rodzajów korytek kablowych. Mianowcie do najczęściej stosowanych zalicza się korytka kablowe z blachy stalowej, korytka siatkowe wykonane z drutu oraz tzw. drabiny kablowe. Ich stosowanie jest zazwyczaj zależne od przeznaczenia, jakie muszą w danej instalacji spełnić.

Korytka kablowe ze stali.

Korytka kablowe ( https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/ – sprawdź) ze stali charakteryzują się stosunkowo niską ceną, przez co są bardzo często wybierane. Do innych ich zalet zalicza się także duża tolerancja na obciążenie, jednak nie jest ona jeszcze tak dużą, jak w przypadku drabin kablowych. Na zastosowanie oraz cechy korytek kablowych duże znaczenie ma stal, z której jest wykonana. Inną się stosuje w korytkach kablowych we wnętrzu zabudowy, a inną, gdy mają być zamontowane na zewnątrz.

Korytka siatkowe.

Korytka siatkowe wykorzystywane są przede wszystkim do lekkich konstrukcji tras kablowych. Do ich największych zalet należą czas oraz prostota montażu, dzięki czemu możemy je montować samodzielnie. Istnieją także tzw. korytka siatkowe zaklikowalne, które w prosty sposób można ze sobą łączyć.

Podsumowanie.

Jak widać wybór odpowiedniego systemu tras kablowych jest zależny od naszych oczekiwań oraz przeznaczenia, które będzie musiał spełnić. Kupując elementy niezbędne do stworzenia tras kablowych należy się także upewnić czy spełniają one normę tras kablowych – PN-EN 61537 . Warto się również upewnić, jak dobrze podtrzymują one ciągłość elektryczną. Każdy uznany producent elementów do tras kablowych będzie posiadał dokumentację dokładnie opisującą ten aspekt.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*