Szkoła z oddziałami specjalnymi – rodzaje, zadania i ważne informacje

Szkoła z oddziałami specjalnymi to placówka edukacyjna, w której naukę pobierają zarówno uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności, jak i ci zdrowi. To miejsce cieszy się coraz większą popularnością, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jego specyfice. W poniższym artykule przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące zadań szkoły z oddziałami specjalnymi, rodzajów, a także tego, jak wybrać najlepszą placówkę dla swojego dziecka. Sprawdź koniecznie. 

Co to jest szkoła z oddziałami specjalnymi?

W Polsce istnieje wiele szkół z oddziałami specjalnymi, których zadaniem jest nie tylko przekazywanie wiedzy. Ich rolą jest przede wszystkim integracja, przełamywanie barier, dostosowanie nauki do potrzeb każdego dziecka, a także otoczenie go odpowiednią opieką. W takie szkole w jednej klasie mogą się uczyć uczniowie zdrowi, jak i posiadający specjalne orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności.

Taka szkoła wyróżnia się przede wszystkim wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, wielkością oddziałów klasowych, nowoczesnym wyposażeniem, a także szeregiem zajęć dodatkowych dla uczniów.

Rodzaje szkół z oddziałami specjalnymi

Szkoły z oddziałami specjalnymi pełnią swoją misję na każdym etapie edukacji. Już przedszkole z oddziałami specjalnymi jest doskonałą okazją do tego, aby dziecko rozpoczęło swoją niezwykłą przygodę. I tak możemy spotkać szkoły podstawowe z oddziałami specjalnymi, średnie czy zawodowe.

Jakie role pełni szkoła specjalna?

Warto mieć na uwadze, że szkoła specjalna lub szkoła z oddziałami specjalnymi pełni swoją rolę na każdym etapie edukacji. Bardzo ważne jest w niej nie tylko wychowanie i przekazywanie wiedzy, ale również przygotowanie do samodzielnego życia, rozwijanie zainteresowań, wspólna integracja, rozwijanie szacunku i empatii w stosunku do drugiego człowieka.

Zapewnienie fachowego wsparcia dzieciom jest bardzo ważne, aby mogły wyrównywać braki i uczyć się w sposób najlepiej dopasowany do ich możliwości. Właśnie dlatego szkoła z oddziałami specjalnymi zatrudnia fachową kadrę pedagogiczną, a także oferuje szereg różnorodnych zajęć dodatkowych, podczas których dzieci mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności. Przykładem takiej placówki jest Akademia Rozwoju Otwarte Okno w Tychach. Warto zapoznać się z jej ofertą na stronie: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/17/o-szkole/

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*