Edukacja młodzieży niepełnosprawnej – co warto wiedzieć?

Dla młodzieży niepełnosprawnej edukacja to nie tylko szansa na znalezienie w przyszłości ciekawego zatrudnienia, ale również lepsze radzenie sobie w wielu codziennych sytuacjach. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby szkoła, jaką wybierają, zapewniała im możliwie najlepsze warunki kształcenia, odpowiednio dopasowane do ich potrzeb i możliwości. 

W wielu przypadkach bardzo dobrym wyborem okazuje się szkoła przysposabiająca do pracy. Uczniowie mogą tam nauczyć się nie tylko wielu rzeczy przydatnych w przyszłej pracy, ale też podczas wykonywania codziennych czynności czy funkcjonowania w społeczeństwie. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji dotyczących edukacji młodzieży niepełnosprawnej.

Nauka komunikowania się i nie tylko

W przypadku edukacji młodzieży niepełnosprawnej, ważne miejsce zajmują przedmioty, które mają im ułatwić codzienne funkcjonowanie. W szkole przysposabiającej do pracy w planie zajęć obowiązkowych można zatem znaleźć takie pozycje jak na przykład:

  • funkcjonowanie osobiste i społeczne;
  • zajęcia rozwijające komunikowanie się;
  • zajęcia kształtujące kreatywność;
  • zajęcia rewalidacyjne.

Dzięki nim młodzież jest znacznie lepiej przygotowana do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. Wszystkie przedmioty w szkole przysposabiającej do pracy prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli z wieloletnim stażem pracy.

Przygotowanie do zawodu

Kolejny blok przedmiotów obejmuje zajęcia, których celem jest przygotowanie uczniów do przyszłego życia zawodowego i podjęcia pracy. Warto jednak zaznaczyć, że zdobyte umiejętności okazują się również niezbędne w codziennym życiu i znacznie ułatwiają wykonywanie na przykład wielu obowiązków domowych. Tutaj możemy wymienić takie formy zajęć jak:

  • zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego;
  • prace biurowe;
  • zajęcia w pracowni ceramicznej;
  • prace ogrodnicze;
  • wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych.

Takie dobór zajęć sprawia, że szkoła przysposabiająca do pracy to świetny wybór dla młodzieży z niepełnosprawnością. Więcej informacji o placówce można znaleźć na stronie: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/137/szkola/.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*