Podwozie i gąsienice, czyli co powinieneś wiedzieć?

Gąsienice gumowe zastosowane w minikoparce

Każdy, kto pracuje w branży budowlanej, a szczególnie podczas trwania robót budowlanych wie, jak ważne jest posiadanie sprzętu, który będzie niezawodny oraz pozwoli na szybką, bezpieczną i efektywną pracę. O maszyny budowlane trzeba natomiast należycie dbać, kontrolować ich stan, przeprowadzać ich serwis, a co najważniejsze wymieniać ich części. Aby maszyna mogła dobrze pracować niezbędne jest, by podwozie i gąsienice (jeśli maszyna je posiada) były w bardzo dobrym stanie. Należy więc zadbać o to, by podwozie gąsienicowe było jak najbardziej utrzymane w czystości oraz było w ciągłym ruchu. Oto parę słów na ten temat.

Podwozie gąsienicowe – co to takiego?

Podwozie gąsienicowe sprawdza się idealnie na trudnym terenie, które jest nierówne, twarde i kamieniste. Takie podwozie to nic innego, jak bieżny system części maszyny budowlanej, który zintegrowany jest z innymi składowymi tego systemu, takimi jak koła napinające i napędowe, łańcuchy lub rolki jezdne i podtrzymujące. Gąsienice gumowe lub stalowe najczęściej stosuje się w takich maszynach, jak koparki, koparko-ładowarki, a także spycharki. Coraz popularniejsze stają się gąsienice gumowe ze względu na swój lekki materiał oraz umiejętność pochłaniania drgań i wibracji. Na rynku dostępne są również nakładki gumowe na gąsienice, które świetnie sprawdzają się do nałożenia na gąsienice stalowe.

Jakie są zalety gąsienicy gumowej?

Gąsienice gumowe w ostatnich latach zdominowały rynek, spychając metalowe gąsienice nieco niżej. Oczywiście w dalszym ciągu są sytuacje i miejsca, w których zdecydowanie lepiej poradzą sobie metalowe gąsienice, lecz nie jest ich już tak wiele. Wszystko za sprawą tego, że gąsienice gumowe są znacznie lżejsze i bardziej elastyczne. Lekkość takiej gąsienicy znacznie zmniejsza masę całego sprzętu, a co się z tym wiąże – zwiększa jego prędkość i efektywność pracy. Wbrew temu, co mogłoby się wielu osobom wydawać, są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, takie jak na przykład przerwanie. Również powierzchnia, po której porusza się taka maszyna jest mniej uszkodzona, jeśli zastosuje się gąsienice gumowe.

Jak dbać o gąsienice?

Niezależnie od tego, czy gąsienice będą gumowe, czy też metalowe ważne, aby dbać zarówno o nie, jak i o podwozie. Oczywiście serwis i sprawdzanie stanu technicznego jest niezmiernie ważne, aby zapewnić komfort pracy oraz bezpieczeństwo operatora i otoczenia. Nie raz i nie dwa wymiana części w odpowiednim czasie uchroniła właściciela sprzętu przed bardzo dużymi kosztami i naprawą maszyny, która była trudna i zajmowała dużo czasu, opóźniając pracę. Jednak dbać o sprzęt można też na co dzień. Powinno się ograniczyć do niezbędnego minimum jazdę do tyłu, która obciąża cały system bieżny, tak samo jak wykonywanie skrętów cały czas w jedną stronę. Zadbanie o czystość podwozia również przyczyni się do tego, że maszyna będzie służyć dłużej.

Więcej cennych informacji na temat gąsienic gumowych można przeczytać na stronie firmy Entrack https://entrack.pl/.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*