Zasuwy nożowe – budowa, zastosowanie i znaczenie w przemyśle

Zasuwy nożowe to proste w budowie elementy, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie przepływu substancji w różnych instalacjach. Ze względu na swoje właściwości, stanowią niezbędne wyposażenie w wielu gałęziach przemysłu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie są zasuwy nożowe, jakie jest ich zastosowanie, a także co sprawia, że są wykorzystywane w różnorodnych branżach. 

Zasuwy nożowe – definicja

Zasuwy nożowe to elementy instalacji pozwalające na zamykanie oraz otwieranie przepływu. Dzięki temu możliwa jest jego stała kontrola. W przypadku konieczności przeprowadzenia prac naprawczych lub pojawienia się niespodziewanej awarii, można szybko zamknąć zasuwę, a tym samym uniemożliwić przepływ substancji. Specjalne noże sprawiają, że zasuwy skutecznie odcinają dopływ nie tylko wody, ale także gęstych cieczy czy materiałów sypkich.

To, jaki dokładnie rodzaj zasuwy nożowej wybierzemy, w dużej mierze uzależniony jest od wymagań instalacji, a także środowiska, w jakim będzie ona pracować. Do wyboru mamy bowiem zasuwy nożowe jednokierunkowe oraz dwukierunkowe. Różny jest także mechanizm napędowy. Tutaj możemy wskazać tradycyjne sterowanie manualne, ale też elektryczne i pneumatyczne. Zasuwy nożowe wykonane są z trwałych i odpornych na zużycie materiałów, jak na przykład stal nierdzewna. Jest ona z jednej strony odporna na działanie szkodliwych substancji, a z drugiej na pracę w intensywnym środowisku. 

Budowa zasuw nożowych

Zasuwy nożowe posiadają prostą konstrukcję, a ich najważniejszą częścią jest korpus wyposażony w specjalne noże. W zależności od rodzaju, różny jest mechanizm napędowy zasuw, czasami manualny, a innym razem elektryczny albo pneumatyczny. Bardzo ważne są także specjalne uszczelki. To one zapobiegają wyciekowi substancji lub ciał stałych, na przykład piasku. 

Gdzie stosuje się zasuwy nożowe?

Zasuwy nożowe, ze względu na swoje funkcje, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Po pierwsze, używane są do kontrolowania przepływu w wodociągach, jednak na tym nie kończą się ich zastosowania. Używa się ich także w kanalizacjach, dla zachowania czystości, a także w takich gałęziach przemysłu, jak ciepłownictwo, przemysł chemiczny, spożywczy czy rafineryjny. 

Zasuwy nożowe wymagają okresowych przeglądów i sprawdzania ich stanu technicznego. Pozwala to zachować ich w ciągłej sprawności, która ma bardzo duże znaczenie dla skutecznej kontroli. Odpowiednie materiały, użyte do ich produkcji, sprawiają, że zasuwy nożowe doskonale radzą sobie nawet w bardzo wymagającym środowisku pracy, gdzie mają kontakt z różnymi substancjami. Taką niezawodność zapewnia nie tylko system sterowania, ale też wysokiej jakości stal kwasoodporna, z której wykonane są precyzyjne noże w zasuwach.

Zasuwy nożowe znaleźć można na stronie: https://www.zawory.com.pl/zasuwy-nozowe,z,23.html

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*