Poznajmy dzień opiekunki seniora!

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Niemiec w celu podjęcia pracy na stanowisku opiekunki osób starszych koniecznie zapoznaj się ze swoimi przyszłymi obowiązkami. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak wygląda typowy dzień pracy na takim stanowisku, jakie są jej obowiązki i czego nie powinna wykonywać.

Jak zostać opiekunką osoby starszej?

W przypadku chęci zostania opiekunką osoby starszej w Niemczech najlepiej skontaktować się ze sprawdzoną agencją, taką jak https://caringpersonnel.pl/, która bierze pełną odpowiedzialność za swoich pracowników, ich wyjazd oraz sprawdza przyszłych podopiecznych i ich rodziny, dzięki czemu każda osoba wyjeżdżająca za granicę do pracy niczego nie musi się obawiać i może liczyć na stałą i uczciwą współpracę.

Dzień z życia opiekunki i jej obowiązki

Typowy dzień pracy opiekunki w Niemczech zazwyczaj zaczyna się poranną toaletą, w której należy pomóc swojemu podopiecznemu. Wszystko oczywiście zależy od stopnia samodzielności osoby starszej. Czasami wystarczy jedynie drobna pomoc w postaci asekuracji podczas kąpieli, jednak w przypadku opieki nad osobą leżącą, należy ją umyć i ubrać w łóżku. Bardzo często w domu seniora pojawia się pielęgniarka, która zajmuje się jego higieną osobistą, robieniem zastrzyków i rozdzielaniem leków. Następnie opiekunka przygotowuje śniadanie, niekiedy podopieczny potrzebuje pomocy przy jedzeniu. Niemal zawsze ma także obowiązek utrzymania porządku w domu i robienie zakupów. Po południu należy przyrządzić i podać obiad. Po posiłku opiekunka ma zazwyczaj czas wolny, który może dowolnie wykorzystać. Senior w tym czasie odpoczywa bądź spędza czas w ulubiony sposób. Czasami odwiedza go w tym czasie rodzina. Około 18:00 opiekunka przygotowuje kolację, a później pomaga podopiecznemu wykonać wieczorną toaletę. Następnie senior idzie spać, a opiekunka ma wtedy czas dla siebie. Osoba starsza z chodzikiem

Opieka nad osobą starszą zazwyczaj polega na ścisłej powtarzalności codziennie wszystkich czynności o tej samej porze, seniorzy cenią regularny rozkład dnia – daje im to poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy chorują na Alzheimera. Opiekunka ponadto towarzyszy podopiecznemu na spacerach (jeśli to koniecznie należy korzystać z windy dla niepełnosprawnych bądź innych platform i urządzeń ułatwiających pokonywanie wszelkich barier architektonicznych), podczas wizyt u lekarza czy rodziny i krótkich wyjazdów. Warto zajmować się także aktywizację seniora, czyli czytać z nim książki, rozwiązywać krzyżówki, grać w gry planszowe itd, – wszystko to pozytywnie wpływa na stan psychiczny i nastrój podopiecznego, pomaga to także w budowaniu odpowiedniej relacji między nim a opiekunem. Ponadto opiekunka powinna utrzymywać stały kontakt z rodziną swojego podopiecznego i na bieżąco informować ją o jego stanie zdrowia.

Czego opiekunka nie robi?

W Niemczech opiekunowie nie mogą wykonywać żadnych czynności pielęgniarskich, czyli nie wolno im robić zastrzyków, mierzyć cukier czy podawać insuliny a nawet rozdzielać leków. Opieka polega tylko na dopilnowaniu, aby senior zażył swoje leki, natomiast rozdziela je członek rodziny bądź pielęgniarka środowiskowa. Opiekunka także nie zajmuje się sprzątaniem piwnicy, garażu czy strychu. Ma za zadanie jedynie utrzymać czystość w pomieszczeniach, które są użytkowane przez podopiecznego bądź przez siebie.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*