Wentylacja i jej pomiary w mieszkaniu

pomiary wentylacyjne

Niezbędnym elementem każdego budynku jest sprawna wentylacja. Prawidłowo zamontowana zapewnia bezpieczny i ciągły obieg świeżego powietrza z zewnątrz oraz tego bardziej zanieczyszczonego w środku. Od niej zależy bezpieczeństwo oraz zdrowie osób przebywających wewnątrz budynku, dlatego powinno być ono regularnie oczyszczane.

Rodzaje wentylacji

  • Wyróżniamy następujące rodzaje wentylacji:
  • naturalna, czyli przeciąg
  • grawitacyjna, polega na wymianie powietrza opartej na różnicy ciśnieniem we wnętrzu budynku a ciśnieniem na zewnątrz
  • mechaniczna, możliwa dzięki działaniu elektrycznego urządzenia wentylacyjnego
  • hybrydowa, jest połączeniem wentylacji mechanicznej i naturalnej

Narzędzia potrzebne do wykonania pomiarów wentylacyjnych

Do podstawowych narzędzi należą:

  • anemometr skrzydełkowy
  • termoanemometr
  • rurka Prandtla
  • balometr

Dodatkowo możemy użyć:

  • mierników szczelności
  • przyrządów wielofunkcyjnych

kratka wentylacyjna

Jak wykonać pomiary wentylacyjne?

Aby skutecznie wykonać pomiar wentylacyjny należy przede wszystkim posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie BHP. Pierwszym etapem jest zmierzenie szybkość przepływającego powietrza w kanale wentylacyjnym. Następnie należy sprawdzić czy wyniki pomiarów są takie same jak te zawarte w założeniach projektu, a później sporządzić protokół pomiarów wydajności oraz badania głośności wentylacji. Pomiary wentylacyjne możemy dokonać za pośrednictwem usług https://wentylatory.istore.pl/.

Kiedy wykonać?

Każdy właściciel budynku mieszkalnego oraz publicznego ma obowiązek prowadzenia okresowych pomiarów skuteczności urządzeń wentylacyjnych. Nie ma jednak dokładnych informacji co do tego kiedy należy je wykonywać, ale warto jednak pamiętać, że od prawidłowo działającego systemu wentylacji zapewniamy bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz budynku.

Co należy badać podczas pomiarów wentylacyjnych?

Podstawowe czynniki mierzone podczas pomiaru wentylacji to oprócz przepływu to ciśnienie oraz temperatura.

Cele wykonywania pomiarów

Celem wykonywania pomiarów wentylacyjnych jest przede wszystkim pewność, że zamontowane urządzenie działa zgodnie z założonymi parametrami, czyli dostarczanie odpowiedniej ilości czystego powietrza oraz odprowadzanie zanieczyszczonego.

Pogorszenie skuteczności działania wentylacji

Do elementów powodujących osłabienie działania wentylacji należą m.in. złe warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz oraz cykliczny przyrost zanieczyszczeń zawartych w powietrzu znajdującego się wewnątrz spowodowanych przez wilgoć, czy temperatura.

Skutki źle działającej wentylacji

Skutkiem źle działającej wentylacji jest skroplona para gromadząca się na powierzchniach, nieprzyjemny zapach, zimne powietrze wydobywające się z wentylacji oraz pojawienie się grzyba na ścianach.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*