Jak uniknąć kiczu planując nowa kuchnię? Poradnik

projekt nowoczesnej kuchni

Dzisiejszy temat powinien skłonić do refleksji osoby, które mają bardzo dużo pomysłów na kuchnię, ale nie są do końca przekonani czy owe pomysły mieszczą się w kanonie dzisiejszych trendów i czy aby nie ocierają się o kicz. Często mamy okazję widzieć kuchnie, które zostały przygotowane z wielkim rozmachem, bogato wyposażone, sprawiające wrażenie aż nazbyt dogłaskanej, która aż krzyczy, że jest najdroższą kuchnią na ulicy. Takie podejście, gdzie posiadamy dużym kapitałem na kuchnię, ale nie czujemy wyważenie między elegancją a kiczem jest niebezpieczne i może zepsuć każdy świetny projekt.

Nie korzystaj z pomysłów popularnych kilka lat temu

Często mamy w głowie jakieś pomysły, o których słyszeliśmy dość dawno i które zawsze chcieliśmy wykorzystać w swojej kuchni. Przykładowo, pod rozwagę idzie zastosowanie fototapety na tak zwanym fartuchu kuchennym, czyli ścianie pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami. Marzą się wzory związane z kuchnią jak kolorowe owoce, ziarna kawy, filiżanki, obiekty architektoniczne, widoki itp.  W niektórych projektach może to dać dobry efekt, ale trzeba wiedzieć jak i gdzie to zastosować, oraz znać granicę wykorzystania tego typu dekoracji. Lepiej postawić na bardziej stonowane rozwiązania, kiedy nie mamy pewności czy wybór użycia fototapety będzie dobry.

kuchnia tradycyjna

Dobieraj kolory i materiały pasujące do siebie

Nie ma nic bardziej przykrego niż piękne meble kuchenne w dziwnych, niedopasowanych kolorach. Zdarza się, że wybiera się inny kolor szafek dolnych, inny kolor blatu i jeszcze inny kolor szafek górnych. Bardzo rzadko takie pomysły okazują się ciekawe i oryginalne (to zależy od umiejętnego pasowania kolorów), a najwcześniej okazuje się zwykłym badziewiem. Jeśli kolory ze sobą nie korespondują, całość będzie wyglądała komicznie. Jeśli mamy zamiar zastosować wyraźne odważne barwy, można połączyć je z takimi kolorami jak szary, czarny, biały. Są to kolory, które pasują do większości pozostałych barw, dlatego będzie to bezpieczniejsze.

projekt nowoczesnej kuchni

Kiedy zdecydować się na pomoc dekoratora czy projektanta wnętrz?

Niestety, ale konieczność skorzystania z oferty i pomocy projektanta wnętrz będzie dotyczyła większość i z nas. Nie posiadając doświadczenia w łączeniu rodzaju zabudowy, materiałów, kolorów, deseni, światła naturalnego, przestrzeni, funkcjonalności kuchni i jeszcze kilku innych elementów będziemy skazani na porażkę, jeśli nie będzie sprzyjało nam szczęście, lub nadmiar zdrowego rozsądku. Wszystko jest dla ludzi – projektowanie kuchni także, dlatego nie bójmy się od razu skorzystać z wiedzy i doświadczenia firm specjalizujących się w projektowaniu mebli na wymiar, aranżacji wnętrz itp. Będzie to z korzyścią dla nas, ponieważ nieudana inwestycja, na którą przeznaczyliśmy sporą sumę pieniędzy zostanie z nami na długie lata. Jeśli po czasie stwierdzimy, że wybór był bardzo zły, nie będzie odwrotu.

Polecamy: projektowanie kuchni Katowice

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*