Przepustnice – zastosowanie

Instalacja wodna

Przepustnice to nic innego jak niewielkie urządzenia, które odpowiadają za odcinanie oraz regulację. Powszechnie stosuje się je w różnego rodzaju instalacjach, w tym w wodociągowych, gazowych czy przemysłowych. Producenci oferują przepustnice w szerokiej gamie rozmiarowej.

Rodzaje i charakterystyka 

Pośród wszystkich przepustnic, jakie można znaleźć na polskim rynku, warto zwrócić szczególną uwagę na przepustnice kołnierzowe, międzykołnierzowe i regulacyjne. Wszystkie te elementy charakteryzują się niezwykłą trwałością i niezawodnością. Ich korpusy mogą być wykonane z najwyższej jakości aluminium, kwasoodpornej stali czy żeliwa sferoidalnego. Dysk natomiast może być wykonany ze stali bądź stali odpornej na wszelkie kwasy. Może być także pokryty teflonem lub specjalnie wypolerowany. Do produkcji uszczelek zaś wykorzystuje się teflon, viton, EPDM czy gumę. Specjalna budowa przepustnic pozwala na działanie obustronne (w odróżnieniu od zaworów), a także instalację na rurociągach ułożonych w różny sposób – czy to poziomo, pionowo czy skośnie i w innym, dowolnym położeniu. Dzięki odpowiednim uszczelkom przepustnica można pracować w skrajnych temperaturach – nawet do niemal 200 stopni Celsjusza. Ponadto należy wspomnieć także o sterowaniu – przepustnice mogą być sterowane ręczne, ale również i za pomocą napędu elektrycznego bądź pneumatycznego. 

Jak można sterować przepustnicami?

Jak już wspomniano wyższej – przepustnice mogą być sterowanie na trzy różne sposoby – ręcznie, za pomocą napędu elektrycznego albo też pneumatycznego.

  • sterowanie ręczne – to podstawowy typ sterowania, można odbywać się na dwa sposoby, za pomocą odpowiedniej przekładni bądź dźwigni;
  • sterowanie elektryczne – zasila je specjalny napęd;
  • sterowanie pneumatyczne – odbywa się dzięki specjalnemu dwustronnemu siłownikowi pneumatycznemu.

Zastosowanie

Różnego rodzaju przepustnice stosuje się przede wszystkim w różnego typu instalacjach w domu i wielu branżach przemysłowych, takich jak energetyka, ciepłownictwo, przemysł chemiczny, oczyszczalnia ścieków, wodociągi, kanalizacja, stacja uzdatniania wody, a także w przemyśle spożywczym, papierniczym, piwowarskim, budownictwie okrętowym, przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym czy stacjach zajmujących się przepisywaniem materiałów sypkich. Najwyższej jakości przepustnice do zadań specjalnych znajdziesz na http://www.zawory.com.pl/przepustnice,z,22.html

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*