Panele drewniane – charakterystyka

panele drewniane

Panele tego typu łączą w sobie estetyczne walory litego drewna, z trwałością oraz funkcjonalnością paneli. Mowa o panelach drewnianych. Czym się charakteryzują?

Opis paneli drewnianych

Ich warstwa wierzchnia jest polerowana oraz zabezpieczana w procesie produkcyjnym. Dlatego montaż takiej podłogi jest zdecydowanie szybszy i jest on mniej uciążliwy. Dostępne na rynku panele różnią się między sobą wymiarami. W odróżnieniu od litego drewna, to panele są układane jako podłoga pływająca, co oznacza, że poszczególne deski łączą się ze sobą na zatrzask, a nie są klejone do podłoża.

Podobnie jak w tradycyjnym parkiecie, to zniszczone panele drewniane można kilkakrotnie odnawiać poprzez lakierowanie i dedykowane systemy renowacji. O ich wyglądzie decydują rodzaj drewna oraz wzór warstwy wierzchniej.

Producentem drewnianych paneli jest Venifloor https://venifloor.com/

Gatunki drewna w panelach

Rodzaj drewna jaki jest zastosowany ma nie tylko wpływ na wygląd podłogi, ale także decyduje on o jej twardości, a co za tym idzie na jej wytrzymałości. Twardość określana jest tzw. współczynnikiem Brinella, która im jest wyższa, tym drewno jest twardsze. Najtwardsze są drewna egzotyczne takie jak np. merbau, mutenye, sukupira czy jatoba. Najmniej odporna na uszkodzenia jest sosna. Decydując się więc na określony gatunek drewna należy więc wziąć pod uwagę posadzkę i stopień jej eksploatacji.

Do miejsc, które są częściej odwiedzane, to najlepiej jest wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Warto też wiedzieć, że niektóre gatunki drewna egzotycznego, z racji swojej dużej odporności oraz wodoszczelności można stosować także w łazienkach i na zewnątrz domu. Z powodu dużej wytrzymałości oraz nietypowego wyglądu coraz większą popularność zdobywają podłogi egzotyczne. Ich kolory wahają się od jasnożółtego, przez ciemnożółty, pomarańczowy i czerwony, aż po różne odcienie brązu.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*