Czynszowe czy bez-czynszowe – jakie mieszkanie bardziej się opłaca?

Zakup mieszkania to długi proces, podczas którego należy podjąć wiele bardzo ważnych decyzji, rzutujących na kolejne kilkanaście lat. W trakcie poszukiwań mieszkania pojawia się często pytanie zakup jakiego mieszkania bardziej się opłaca, czynszowego czy bez-czynszowego. W artykule przedstawione zostaną wady i zalety mieszkania bez-czynszowego skorelowanego z mieszkaniem czynszowym.

Zalety mieszkania bez-czynszowego

Mieszkanie bez-czynszowe niezaprzeczalnie ma kilka bardzo istotnych zalet.

Brak czynszu – mniejsze koszty administracyjne

Czynsz często zawiera w sobie koszty administracyjne prowadzenia spółdzielni mieszkaniowej, w której zatrudnionych jest kilkunastu pracowników. Często we wspólnocie mieszkaniowej w czynszu wliczane są ewentualne naprawy, jednak w praktyce wiemy, że w oczekiwaniu na fachowca ze spółdzielni mieszkaniowej można zapuścić korzenie i często sami na własny koszt wzywamy specjalistę.

Kameralny budynek

Mieszkania bez-czynszowe zazwyczaj oferowane są w bardziej kameralnych budynkach, trzeba mieć ba uwadze, że czym wyższy budynek i czym więcej w nim mieszkań, tym koszty administracyjne wcale nie maleją, a wręcz przeciwnie.

Poczucie obowiązku dbania o wspólnotę

Gdy nie ma żadnej zorganizowanej struktury, która zatrudnia pracowników, poczucie obowiązku dbania o przestrzeń wspólną jest znacznie wyższe niżeli w przypadku mieszkań czynszowych, gdzie nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za wygląd wspólnej przestrzeni, korytarzy klatek schodowych, przedsionków itp.. Często na takich osiedlach problemem dla wielu osób staje się sprzątanie po swoim pupilu.

Wady mieszkania bez-czynszowego

Brak hierarchicznej zorganizowanej struktury

Brak hierarchicznej struktury może sprawiać również pewne problemy, gdyż nie wiadomo niekiedy komu zgłosić problem. Niekiedy nie wiadomo jaka osoba jest za co odpowiedzialna.

Wyższa cena

Za mieszkanie bez-czynszowe zapłacimy więcej niż za to czynszowe. Przeważnie różnice cenowe sięgają takich kwot, które w przeliczeniu zwracają się zazwyczaj po około 7-10 latach, w zależności od mieszkania. Często 10 lat to również gwarancja dewelopera na budynek i po tym czasie być może będzie trzeba wprowadzić opłaty na prace konserwacyjne.

Mała ilość mieszkań

Ostatnią wadą mieszkań bez-czynszowych jest ich trudna dostępność. Na rynku jest niewiele mieszkań bez-czynszowych i często bardzo szybko się sprzedają.

Szeroki wybór obszernych mieszkań znajdziecie u dewelopera Domy Śląskie

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*