Zastosowanie zaworów pneumatycznych w sterowaniu przepływem powietrza

zawory pneumatyczne

Specyficzną grupą zaworów są zawory pneumatyczne. W przeciwieństwie do innych mechanizmów z grupy zaworów, odmienne jest ich zastosowanie, inny rodzaj mediów, jakich przepływ regulują, a także sposób funkcjonowania. Warto zastanowić się, jak takie zawory działają, po to aby zrozumieć, do czego mogą być stosowane.

zawory pneumatyczne

Zastosowanie zaworów pneumatycznych

Przede wszystkim, zawory pneumatyczne, stosowane są do sterowania przepływem sprężonego czynnika roboczego, którym najczęściej jest sprężone powietrze. Wśród tego typu zaworów, mamy do czynienia z zaworami sterującymi kierunkiem przepływu, ciśnieniem oraz natężeniem wspomnianego przepływu. Najbardziej popularne wśród takich zaworów są zawory pneumatyczne sterujące kierunkiem przepływu, czyli popularne rozdzielacze.

Jak łatwo się domyślić, głównym zadaniem rozdzielaczy jest zmiana kierunku przepływu powietrza – zawór za pomocą ruchomego suwaka, grzybka bądź też płytki rozdzielającej kieruje wspomniane powietrze na poszczególne drogi. Oczywistym jest, że zawory tego typu różnią się między sobą liczbą tego typu dróg, do których doprowadzany jest czynnik roboczy. Jakie są inne elementy różnicujące między sobą rozdzielacze? Przede wszystkim to, ile jest sterowanych położeń danego układu sterującego przepływem powietrza, rozmiar takiego zaworu, sposób, w jakim steruje się rozdzielaczem oraz to, w jaki sposób czynnik roboczy jest doprowadzany do elementu sterującego (czyli wspomnianej wyżej płytki sterującej, grzybka czy suwaka). Warto zatem rozważyć, na jakie rodzaje dzielą się zawory pneumatyczne.

Rodzaje zaworów pneumatycznych

Przede wszystkim zawory pneumatyczne tego typu mogą mieć od dwóch do pięciu dróg, na które kierować można czynnik roboczy. Ponadto, gdyby analizować zawory ze względu na położenia układu sterującego, mamy zawory z dwoma bądź trzema takimi położeniami. Co do rozmiaru zaworu – mowa oczywiście o wielkości gwintów przyłączeniowych, które znajdują się w korpusie zaworu pneumatycznego. Same zawory pneumatyczne mogą być również sterowane w różny sposób. Za pomocą powietrza (czyli pneumatycznie), poprzez cewkę elektromagnetyczną, mechanicznie lub też w sposób będący połączeniem przynajmniej dwóch z powyższych metod.

Warto nadmienić, że zawory pneumatyczne przede wszystkim wykorzystywane są do sterowania ruchem siłowników. Montuje się je bezpośrednio do przyłączy takiego siłownika, a ich celem jest głównie zabezpieczenie takich siłowników. Zawory o których tutaj mowa mają raczej niewielkie gabaryty – ważne jest, aby maksymalnie ograniczyć ich rozmiar, co pozwoli na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni w takim układzie. Dzięki temu zawory pneumatyczne są szczególnie ekonomiczne.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*