Oświetlenie awaryjne jako urządzenie przeciwpożarowe

znak ewkauacyjny

Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne stanowi zabezpieczenie wew wszystkich budynkach przeznaczonych do przebywania ludzi, na wypadek zaniku zasilania energii elektrycznej. Zanik zasilania może spowodować realne problemy z przeprowadzeniem ewakuacji podczas sytuacji kryzysowych. Kwestie są są na tyle ważne z punktu widzenia ochrony życia i zdrowia ludzi, że regulowane są przez właściwe przepisy prawne zawarte w rozporządzeniach ministra infrastruktury (z dnia 12 kwietnia 2002 r., z dnia 12 marca 2009 r. czy 10 grudnia 2010 r.)

Gdzie montuje się awaryjne oświetlenie ewakuacyjne?

Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne montuje się na drogach ewakuacyjnych a także pomieszczeniach będących halami widowiskowymi, salami kinowymi, garażami podziemnymi oświetlonymi sztucznym światłem, czy innymi pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt powyżej 200 ludzi.

oświetlenie ewakuacyjne

Gdzie rozmieścić oprawy oświetleniowe w budynku?

Oświetlenie ewakuacyjne musi zapewnić bezpieczną ewakuację doi najbliższego wyjścia. Zaleca się, aby wysokość montażu opraw na suficie wynosiła przynajmniej 2 metry licząc od podłogi. Miejscami montażu oświetlenia awaryjnego na drogach ewakuacji powinny być umieszczane:

  • przy drzwiach ewakuacyjnych,
  • przy potencjalnych przeszkodach utrudniających ewakuację,
  • przy urządzeniach przeciwpożarowych i innych przedmiotach przeznaczonych do użytku,
  • przy schodach, wówczas całe schody powinny znaleźć się w obrębie padania światła,
  • przy skrętach, zmianach kierunku drogi ewakuacyjnej,
  • w miejscach zmiany poziomu,
  • na skrzyżowaniach korytarzy, przejść,
  • na zewnątrz budynku przy wyjściach,
  • w miejscach przeznaczonych na udzielenie pierwszej pomocy,
  • przy znakach bezpieczeństwa,
  • wszelkie pozostałe miejsca, które uznano za potencjalnie niebezpieczne lub powodujące utrudnienia podczas ewakuacji.

awaryjne oświetlenie schodów

Aby awaryjne oświetlenie spełniało wymogi rozporządzeń i obowiązujących przepisów musi posiadać odpowiednie natężenie. Natężenie mierzy się na wysokości podłogi w środku szerokości drogi ewakuacyjnej. Pomiary oświetlenia awaryjnego są dokonywane przynajmniej raz w roku w ramach przeglądów i konserwacji urządzeń przeciwpożarowych, do których system oświetlenia się także zalicza. Pomiary winny być dokonywane przez specjalistę posiadającego wiedzę związaną z obowiązującymi przepisami, oraz doświadczenie w konserwacji urządzeń ppoż. Zwykle taką obsługę serwisową przeprowadzają pracownicy firmy, która zajmowała się montażem określonego systemu w budynku.

 

 

Podziel się treściami z bloga:
About the author

Magdalena Górecka

Madzia zajmuje się nie tylko tematyką wyposażenie wnętrz w nietypowe elementy, ale też opracowuje teksty dotyczące wyposażenia pomieszczeń w elementy nie związane z pracą czy magazynowaniem. W wolnych chwilach pływa.