Budowa i funkcje wentylatorów przemysłowych

wentylatory ścienne

Kompletne wentylatory przemysłowe składają się z trzech podstawowych elementów, czyli obudowy, wirnika oraz silnika. Najczęściej wentylatory przemysłowe wykonywane są wytrzymałych materiałów takich jak np. blacha aluminiowa, blacha stalowa malowana lub ocynkowana czy blacha stalowa nierdzewna.

Budowa wentylatorów przemysłowych

Wirnik wentylatora nazywany jest również śmigłem. Składa się on z łopatek, które zamocowane są na piaście. Wentylatory przemysłowe posiadają wirniki wyważane dynamicznie, dzięki czemu są one zgodne z wszystkimi obowiązującymi normami. Łopatki wirnika mogą być wykonane np. z aluminium, polipropylenu zbrojonego włóknem szklanym, poliamidu zbrojonego włóknem szklanym lub poliamidu zbrojonego włóknem szklanym w wykonaniu antyelektrostatycznym, niepalnym. Tworzywa te różnią się maksymalną temperaturą środowiska pracy. Natomiast łopatki wentylatora mocowane są pod różnymi kątami, co pozostaje nie bez wpływu na przepływowe parametry wentylatora. W standardowym wykonaniu łopatki pracują w jedną stronę, zgodnie z wyznaczonym kierunkiem przepływu powietrza. Z kolei piasta umieszczona jest w części centralnej wentylatora. Wykonana może być ona np. z aluminium lub stali. W środku piasty umieszczony jest otwór, przez który na wale silnika montowany jest wirnik.

wentylatory przemysłowe

Funkcje wentylatorów promieniowych

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń przemysłowych są wentylatory promieniowe. Są to maszyny przepływowe, w których powietrze zasysane jest osiowo, a następnie tłoczone promieniowo. Mogą być one przeznaczone przede wszystkim do transportu czystego powietrza, a także tworzenia postaci reklamowych, np. w postaci dmuchanych bram, balonów czy nośników pneumatycznych. Wentylatory promieniowe eksploatowane są również w przestrzeniach i pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, np. w wodorowniach, lampowniach górniczych, akumulatorowniach, magazynach chemicznych, malarniach czy magazynów smarów i olejów. Do zabudowy wentylatory promieniowe stosowane są w centralach klimatyzujących i wentylacyjnych, a także jako nawiew powietrza do suszenia, chłodzenia elementów maszyn czy elementów automatyki. Mogą być używane również jako wywiew w procesach produkcyjnych i wielofunkcyjny okap kuchenny. Wentylatory promieniowe sprawdzają się także w miejscach, gdzie występować mogą duże opory instalacji.

Przydatne informacje rozszerzające wiedzę:

www.luftberg.pl – urządzenia wentylujące

www.klimatyzacja.pl/wentylacja/wentylatory-w-instalacjach

wentylatory ścienne

Podziel się treściami z bloga: