Nowoczesne ekspresy do kawy – na co zwrócić uwagę

ekspres ciśnieniowy do kawy

Nowoczesne ekspresy do kawy pozwalają na szybkie i wygodne przygotowanie ulubionych napojów. Przydają się one w domu – a im bardziej funkcjonalne modele tym wyższa ich cena.

Wybór dobrego ekspresu do kawy to przede wszystkim kwestia zamiłowania do tego napoju, chęci rozwijania zdolności baristy, oraz wygoda. Nowoczesne ekspresy potrafią kosztować od 1000 do nawet 10000zł – a mowa tu o modelach przeznaczonych do użytku domowego, czy też niedużego biura. Profesjonalne ekspresy ciśnieniowe dla gastronomii posiadają zupełnie inne ceny, ale też przygotowane są do ciągłej, bezawaryjnej pracy.

ciśnieniowy ekspres do kawy

Ciśnieniowe ekspresy świetnie sprawdzają się w biurach, ale też domach prywatnych /fot. Pixabay

Domowe ekspresy do parzenia kawy są urządzeniami lekkimi, a ich parametry na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

    • ciśnienie parzenia kawy (zależy od niego smak napoju – jego cierpkość)
    • filtrowanie wody (zwykle wymienne filtry – warto sprawdzić cenę tego komponentu)
    • młynek (młynki ceramiczne mają mniejszą tendencję do „przypalania” ziaren, oraz dokładniej przeprowadzają proces mielenia kawy
    • sterowanie (łatwość obsługi, funkcjonalność w zakresie sterowaniem mocą)
    • pojemność (pojemnik na wodę ma różną pojemność – woda pobierana jest z niego do parzenia kawy, ale też do czyszczenia).

Funkcjonalność ekspresów do kawy

Nowoczesne ekspresy do kawy charakteryzują się nie tylko wykorzystaniem technologii parzenia pod odpowiednim ciśnieniem, automatycznych schematów czyszczenia, oraz zastosowaniem trwałych materiałów zaparzacza czy młynka.
Ekspresy do kawy z wysokiej półki – jak Szwajcarskie ekspresy Jura i portugalskie Nivona charakteryzują się możliwością łatwego i dokładnego sterowania – umożliwiają za pomocą panelu sterującego ustawiać optymalne, ulubione parametry wpływające na smak kawy. Poziom zaawansowania, oraz zastosowane manipulatory (guziki, ekrany dotykowe, pokrętła) pozwalają na łatwą obsługę ekspresu do parzenia kawy

Łatwość obsługi ekspresu

Wraz z rozbudową funkcjonalności ekspresów do kawy należy spodziewać się również coraz wzrostu ilości funkcji dostępnych w menu urządzenia. Łatwość obsługi jest podstawą, biorąc pod uwagę wiek osób które inwestują w profesjonalny ekspres, ale również stopień i chęć ich angażowania się w instrukcje obsługi czy czyszczenia. Kolejny ważny element na który sprzedawcy zwracają uwagę przy wyborze ekspresu to rozbieranie urządzenia i jego czyszczenie. Podczas pracy przetworzony materiał po kawie ląduje w pojemniku. Skraplająca się woda po zlaniu kawy również może ściekać na tackę. Element nad bojlerem do podgrzewania filiżanek przed wlaniem do nich kawy to również atrakcyjny gadżet spotykany w ekspresach już w cenie 1000 zł. Ważne jest aby najważniejsze elementy – zbiornik na wodę, moduł zaparzacza, oraz pojemnik na odpadki i tacka powinny być łatwe w zdemontowaniu i myciu – ten element często jest rozbierany, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów z których jest wykonany.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*