Krótka historia ogrodu zimowego

Ogród zimowy to nic innego jak budynek lub dobudówka, która przylega do domu mieszkalnego. Jest wykonana z systemu profili i posiada szklane ściany. Obecnie taki ogród jest wykorzystywany jako miejsce do przechowywania roślin, gdy na zewnątrz jest chłodno, do uprawy egzotycznych kwiatów lub jako dodatkowe pomieszczenie użytkowe – jadalnia czy, najczęściej, przedłużenie salonu. To niezwykłe pomieszczenie, które posiada niesamowite walory estetyczne. Przyjrzyjmy się bliżej jego historii.

Pierwszy ogród

Pierwowzór dzisiejszych ogrodów zimowych został wynaleziony… około 60 roku n.e. w Rzymie. Stosowano wtedy specjalne szklane pojemniki na kółkach, dziś uznaje się je za przenośne szklarnie. Szczelne szyby pozwalały korzystać z nich zarówno latem, jak i podczas chłodnych dni. Dzięki nim sam cesarz miał dostęp do warzyw przez cały rok. W średniowieczu jednak niczego nie zanotowano na temat podobnych wynalazków, ale pojawiła się ciekawa legenda o pięknych i zielonych roślinach w Kolonii, które kwitły nawet podczas mrozów.

Szybki rozwój

Częste kontakty Anglii, Francji, Niemiec czy Holandii z egzotycznymi miejsca sprawiły, ze nastąpił szybki rozwój ogrodów zimowych. Sprowadzano rośliny, które nie rosły w klimatach europejskich, należało zatem przystosować odpowiednio pomieszczenia, aby mogły one tam przebywać. Taka oto powstały oranżerie.

Ogrody botaniczne i pomarańczarnie

W XIV wieku ogrody botaniczne zaczęły pojawiać się przy klasztorach – służyły do produkcji leczniczych ziół. Dwa wieki później zakładano takie ogrody przy uniwersytetach (dla wrażliwych roślin). W XVII wieku budowano oranżerie oraz pomarańczarnie dla cytrusów i figowców. Następnie pojawiły się ogrzewane szklarnie, a później szklane konstrukcje do uprawy ananasów. Zaczęto wykorzystywać nawet energię słoneczną. Drewno, które wykorzystywano w budowie, zastąpiono żelazem. Ogrzewano najpierw koszami, potem piecami, a następnie centralnym ogrzewaniem. Dbano także o to, aby w szklarniach panowała odpowiednia wilgotność. W XIX wieku ogrody zimowe stały się modne wśród bogatszych mieszczan i, oczywiście szlachty. Z czasem coraz mniej osób decydowało się na nie.

Wielki powrót

Zainteresowanie ogrodami wróciło 40 lat temu, a wraz z nimi również i energią słoneczną. Coraz więcej osób decyduje się na przydomowe szklarnie, oranżerie czy właśnie ogrody zimowe, a także stosują panele słoneczne umieszczone na dachach. Coraz więcej ekologicznych rozwiązań zmienia świat. Jeśli zdecydowałeś się na ogród zimowy – koniecznie zajrzyj na – http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*