Jakie gniazda stosuje się w instalacji elektrycznej?

Gniazdo elektryczne

Dziś w każdym domu mamy do czynienia z instalacją elektryczną. Od jej poziomu napięcia zależy, jakie mają być zamontowane włączniki i gniazda elektryczne, aby wszystko działało sprawnie i długo. Obecnie rynek oferuje mnóstwo różnych typów takich urządzeń.

Gniazda elektryczne

Gniazdo elektryczne określa się również wyrazami gniazdko i kontakt. Takie urządzenie ma za zadanie podłączenie odbiorników energii elektrycznej do instalacji za pomocą wtyczki, która współpracuje bezpośrednio z gniazdem. Gniazda należy wybierać tak, aby nadawały się do funkcji, jaką mają pełnić (telefoniczne, do sieci komputerowej, antenowe) oraz pomieszczenia, w którym mają być zamontowane.

Rodzaje gniazd i łączników

Gniazda elektryczne mogą być zwykłe bądź z bolcem, natynkowe lub podtynkowe, do łazienki, kuchni czy ogrodu, bezpieczne dla dzieci, z ogranicznikiem przepięć czy też z wyłącznikiem różnicowoprądowym. Łączniki (które potocznie określa się słowem włączniki) mogą za to być jedno-, dwu- lub trzyklawiszowe, dwubiegunowe, krzyżowe, schodowe. Poza tym występuje także interesujący łącznik ściemniacz, którym można swobodnie regulować poziom jasności w pomieszczeniu.

Gniazda elektryczne na świecie

Różne gniazda stosuje się w różnych krajach w Europie i na świecie. Przykładowo w polskich domach zazwyczaj wykorzystuje się gniazda typu E czy C. Także we Francji, Czechach i Słowacji stosuje się taki sam typ tego urządzenia. Natomiast w Niemczech, Chorwacji, Holandii czy Norwegii wykorzystuje się gniazda typu F.

Gniazda podtynkowe i natynkowe

Ze względu na montaż można wyróżnić dwa rodzaje gniazd – podtynkowe i natynkowe. Te pierwsze umieszcza się w specjalnej obudowie-puszcze. Charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania, a ze względu na to, że zapewnia duże bezpieczeństwo jest standardem w dzisiejszych instalacjach. Natomiast gniazda natynkowe do montażu nie wymagają kucia ścian. Zazwyczaj umieszcza się je w pomieszczeniach gospodarczych, w których estetyka pełni znacznie mniej ważną rolę. Poza standardowymi rodzajami dostępne są także między innymi gniazda z klapką, z wyrzutnikiem wtyczki, z odpowiednimi zabezpieczeniami przed dziećmi, z kluczem, z portem USB czy specjalne przystosowane do sieci komputerowej, głośników, telefonów itd. Wszystkie takie gniazda można zakupić na stronie https://meskon.pl/gniazda-i-laczniki-k5000000

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*