Jaką szklarnię do ogrodu wybrać?

mała szklarnia ogrodowa

Szklarnia w ogrodzie to niewątpliwie ciekawy pomysł, który umożliwi zajęcie się hodowlą przeróżnych roślin, w tym gatunków niewystępujących naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Oprócz tego szklane zabudowania pozwalają zrelaksować się w swoim ogrodzie i wypoczywać w promieniach wiosennego słońca. Jaką wybrać szklarnię do swojego ogrodu aby spełniała oczekiwania?

Typy szklarni ogrodowych

Nie ma jednej wersji, która mogłaby zadowolić każdego użytkownika. Szklarnie posiadają różne konstrukcje, kształty i rozmiary, dlatego warto przyjrzeć się każdemu typowi szklarni, aby podjąć właściwą decyzje przed zakupem.

Szklarnie wolno stojące

Szklarnie wolno stojące są najliczniejszą grupą tego typu konstrukcji w ogrodach z uwagi na duża funkcjonalność i szeroki wybór rozmiarów. Szklarnie tego typu mogą stać w dowolnym miejscu w ogrodzie. Najczęściej stoją na powierzchni prostokątnej gdyż taki układ jest najwygodniejszy do sprawnego doglądania roślin. Wielkość tego prostokąta, a co za tym idzie całej szklarni zależna będzie od tego, jak wiele roślin będziemy hodować oraz jakie wyposażenie będzie znajdowało się w szklarni.

Szklarnie przyścienne

Szklarnia przyścienna różni się od wolno stojącej tym, że stawia się ją tuż przy ścianie budynku montując jej konstrukcję do ściany oraz podłoża. Dzięki temu jedna ściana w szklarni będzie po prostu elewacją budynku. Istnieją także mini szklarnie przyścienne, które można z powodzeniem postawić na balkonie w bloku. Ten tym szklarni również najczęściej występuje na planie prostokąta i zalecany jest szczególnie na działkach, które nie dysponują dużą powierzchnia ogrodu, lub trzeba oszczędnie gospodarować dostępnym miejscem.

szklarnia oranżeria

Oranżeria jako miejsce relaksu i przestrzeń użytkowa w ogrodzie.

Oranżerie

Oranżerie to typ szklarni, które najczęściej buduje się na planie figur jak kwadraty czy wieloboki. Poza funkcją umożliwiającą hodowlę roślin oranżerie często aranżowane są też na miejsca relaksu i wypoczynku w towarzystwie bliskich. Wyposażane są w meble ogrodowe, fotele, stoliki, które pozwolą na wspólne posiłki czy tez organizację przyjęć. Dzięki oranżerią, można połączyć funkcję rozrywkową i towarzyską z hobby jakim jest hodowla roślin egzotycznych.

Teraz już wiesz, jakie są 3 najczęściej występujące typy szklarni ogrodowych, jakie można zbudować na swoim ogródku. Jak widać każda z nich przeznaczona jest do pełnienia określonych funkcji. Przed zakupem najlepiej zapoznać się z przeznaczeniem konkretnej szklarni i mieć pewność, że będzie pasować zarówno do samego ogrodu jak i upodobań właściciela.

Podziel się treściami z bloga:
About the author

Magdalena Górecka

Madzia zajmuje się nie tylko tematyką wyposażenie wnętrz w nietypowe elementy, ale też opracowuje teksty dotyczące wyposażenia pomieszczeń w elementy nie związane z pracą czy magazynowaniem. W wolnych chwilach pływa.