Czym są koryta kablowe? Do czego służą? Z czego najczęściej są wykonane takie produkty?

Koryta kablowe w przemyśle

Koryta kablowe

Jest to osprzęt elektroinstalacyjny używany głównie do poprowadzenia instalacji elektrycznych w branży przemysłowej. W korytach leżą przewody elektryczne, dzięki czemu wykonanie instalacji odbywa się w szybki sposób. Zaletami takiego sprzętu jest łatwość w wymianie instalacji i jej rozbudowie. Pamiętajmy, że korytka powinny być wykorzystane w wielu warstwach lub przy dużej wiązce przewodów.

Charakterystyka koryt kablowych

Koryta kablowe bardzo często są wykonywane z tworzyw sztucznych, z blachy pełnej lub perforowanej. Można wybierać wśród prostych elementów o różnorodnych szerokościach, rozgałęzieniach, wieszakach, złączach itp. Rozbudowa sieci jest procesem prostym – przewody zostają ułożone w korytach, które znajdują się na podporach, są podwieszone i przymocowane do sufitu lub ściany. Instalator wprowadza i wyprowadza przewody elektryczne za pomocą perforacji w dnie koryta. W ciągu pionowym trzeba przymocować przewody śrubami lub płaskownikiem. 

Szeroka oferta

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę w zakresie koryt kablowych. Uchwyty w korycie pozwolą ułatwić pracę i organizację przewodu. Małe korytka natomiast są mocowane zawiasowo lub mają wysuwane pokrywy. Koryto można kupić w wersji płaskiej, nadającej się do powierzchni wykończonych. Akcesoria są sporym ułatwieniem i pozwalają dostosować instalację do kształtu obiektu. W modelach dość dużych zazwyczaj znajdują się otwory montażowe. W różnych branżach przemysłowych spotykane są także koryta kablowe pyłoszczelne. Ich podstawą są pełne korytka różniące się rozmiarowo. Ponadto, potrzebne są listwy uszczelniające i pokrywy. Takie korytka są łączone przy użyciu łączników. Inne elementy umożliwiają dopasowanie trasy z koryta pyłoszczelnego do odpowiedniego kształtu. Można także skorzystać z wersji samonośnej. Koryto kablowe jest wykorzystywane podczas prac instalacyjnych. Łatwo je zamontować i znacząco podnoszą komfort podczas pracy instalatora. Aby z nich korzystać trzeba mieć doświadczenie i niezbędną wiedzę, choć w małym stopniu. Więcej o zastosowaniu dowiesz się na: https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/

Podziel się treściami z bloga:

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*